See farkut on Wiktionary
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "farmarihousut"
},
"expansion": "Clipping of farmarihousut",
"name": "clipping"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "kku"
},
"expansion": "+ -kku",
"name": "suf"
},
{
"args": {
"1": "colloquial",
"2": "colloquialism"
},
"expansion": "colloquialism",
"name": "glossary"
}
],
"etymology_text": "Clipping of farmarihousut + -kku. Originally considered a colloquialism, but has become neutral in tone.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "farkuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "farkuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "farkuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "farkuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "farkuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "farkkujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "farkuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "farkuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "farkuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "farkuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "farkuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "farkkuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "farkuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "farkuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "farkuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "farkkuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "farkut",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "farkut",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "far",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "u",
"5": "a",
"n": "pl"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish pluralia tantum",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "56 12 32",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "95 5",
"kind": "other",
"name": "Finnish pluralia tantum",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "54 46",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -kku",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "51 49",
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "49 48 3",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "49 49 3",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "100 0",
"sense": "compounds",
"word": "farkkuhame"
},
{
"_dis1": "100 0",
"sense": "compounds",
"word": "farkkukangas"
},
{
"_dis1": "100 0",
"sense": "compounds",
"word": "farkkukankainen"
},
{
"_dis1": "100 0",
"sense": "compounds",
"word": "farkkukansa"
},
{
"_dis1": "100 0",
"sense": "compounds",
"word": "farkkuliivi"
},
{
"_dis1": "100 0",
"sense": "compounds",
"word": "farkkupusero"
},
{
"_dis1": "100 0",
"sense": "compounds",
"word": "farkkutakki"
},
{
"_dis1": "100 0",
"sense": "compounds",
"word": "lantiofarkut"
},
{
"_dis1": "100 0",
"sense": "compounds",
"word": "merkkifarkut"
},
{
"_dis1": "100 0",
"sense": "compounds",
"word": "pillifarkut"
},
{
"_dis1": "100 0",
"sense": "compounds",
"word": "samettifarkut"
},
{
"_dis1": "100 0",
"sense": "compounds",
"word": "talvifarkut"
}
],
"glosses": [
"jeans"
],
"id": "en-farkut-fi-noun-Prh0ugFJ",
"links": [
[
"jeans",
"jeans"
]
],
"raw_glosses": [
"(plural only) jeans"
],
"tags": [
"plural",
"plural-only"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "54 46",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -kku",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "51 49",
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "49 48 3",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "49 49 3",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "denim (material)",
"literal_meaning": "jean cloth",
"text": "farkkukangas",
"translation": "denim (material)",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "denim coat",
"text": "farkkutakki",
"translation": "denim coat",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"denim"
],
"id": "en-farkut-fi-noun-mblKs~do",
"links": [
[
"denim",
"denim"
]
],
"raw_glosses": [
"(in compounds) denim"
],
"synonyms": [
{
"word": "denim"
}
],
"tags": [
"in-compounds"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑrkut/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝rkut̪]"
},
{
"rhymes": "-ɑrkut"
}
],
"word": "farkut"
}
{
"etymology_number": 2,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun form"
},
"expansion": "farkut",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"extra": "station wagon",
"word": "farkku"
}
],
"glosses": [
"nominative plural of farkku (“station wagon”)"
],
"id": "en-farkut-fi-noun-UTNOKIAI",
"links": [
[
"farkku",
"farkku#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"nominative",
"plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑrkut/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝rkut̪]"
},
{
"rhymes": "-ɑrkut"
}
],
"word": "farkut"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish clippings",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish noun forms",
"Finnish nouns",
"Finnish pluralia tantum",
"Finnish terms suffixed with -kku",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑrkut",
"Rhymes:Finnish/ɑrkut/2 syllables"
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "farkkuhame"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "farkkukangas"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "farkkukankainen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "farkkukansa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "farkkuliivi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "farkkupusero"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "farkkutakki"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "lantiofarkut"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "merkkifarkut"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "pillifarkut"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "samettifarkut"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "talvifarkut"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "farmarihousut"
},
"expansion": "Clipping of farmarihousut",
"name": "clipping"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "kku"
},
"expansion": "+ -kku",
"name": "suf"
},
{
"args": {
"1": "colloquial",
"2": "colloquialism"
},
"expansion": "colloquialism",
"name": "glossary"
}
],
"etymology_text": "Clipping of farmarihousut + -kku. Originally considered a colloquialism, but has become neutral in tone.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "farkuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "farkuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "farkuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "farkuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "farkuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "farkkujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "farkuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "farkuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "farkuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "farkuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "farkuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "farkkuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "farkuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "farkuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "farkuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "farkuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "farkkuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "farkkuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "farkut",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "farkut",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "far",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "u",
"5": "a",
"n": "pl"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish pluralia tantum"
],
"glosses": [
"jeans"
],
"links": [
[
"jeans",
"jeans"
]
],
"raw_glosses": [
"(plural only) jeans"
],
"tags": [
"plural",
"plural-only"
]
},
{
"categories": [
"Finnish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "denim (material)",
"literal_meaning": "jean cloth",
"text": "farkkukangas",
"translation": "denim (material)",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "denim coat",
"text": "farkkutakki",
"translation": "denim coat",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"denim"
],
"links": [
[
"denim",
"denim"
]
],
"raw_glosses": [
"(in compounds) denim"
],
"synonyms": [
{
"word": "denim"
}
],
"tags": [
"in-compounds"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑrkut/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝rkut̪]"
},
{
"rhymes": "-ɑrkut"
}
],
"word": "farkut"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish noun forms",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑrkut",
"Rhymes:Finnish/ɑrkut/2 syllables"
],
"etymology_number": 2,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun form"
},
"expansion": "farkut",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"extra": "station wagon",
"word": "farkku"
}
],
"glosses": [
"nominative plural of farkku (“station wagon”)"
],
"links": [
[
"farkku",
"farkku#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"nominative",
"plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑrkut/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝rkut̪]"
},
{
"rhymes": "-ɑrkut"
}
],
"word": "farkut"
}
Download raw JSONL data for farkut meaning in All languages combined (20.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.